TOROS ÜNİVERSİTESİ SEKTÖRLER İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM EDİYOR

Toros Üniversitesi ile Mersin Teknopark arasında gerçekleştirilen ‘Uygulamalı Eğitim’de İşbirliği (İntörn Mühendislik) Protokolü’ Vali Özdemir Çakacak’ın da katıldığı törenle imzalandı.

Sahil Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İmza Töreni’ne Vali Özdemir Çakacak, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Toros Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Aktaş katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

İmza Töreni’nde konuşan Vali Çakacak, Teknopark’ın ilimizde Ar-Ge ve inovasyon temelli projelerin üretilmesinde önemli fonksiyonlar yerine getirdiğini ve Mersin’de yenilikçiliğin gelişiminde büyük pay sahibi olduğunu ifade etti. Toros Üniversitesinin de ilimizdeki 3 güzide üniversiteden biri olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, üniversitenin geleceğimizin teminatı gençlerimizin çağın koşullarına uygun eğitim almaları konusunda üzerine düşen görevi büyük bir başarı ile yerine getirdiğini kaydetti.
Konuşmasının devamında, 2013 yılında Toros Üniversitesi öğrencilerinin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalarda çalışarak tecrübe kazanmasına olanak sağlayan bir işbirliği protokolü imzalandığını ve bu çerçevede hem öğrenciler açısından hem de üniversite ve teknopark açısından önemli kazanımlar sağlandığını hatırlatan Vali Çakacak, “Bugün imzalanacak olan protokolle birlikte Teknopark ve Toros Üniversitesi arasında 2013 yılında başlayan işbirliği daha da önemli noktalara taşınacaktır. Öğrencilerimizin okulun son dönemini Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalarda uygulamalı eğitim görerek tamamlayacaklardır. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu uygulama ile üniversitemiz, teknoparkımız ve öğrencilerimiz çok önemli kazanımlar elde edecekler” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yüksel Özdemir ise yaptığı konuşmada Üniversite-Sanayi işbirliğinin ülkemiz için önemine vurgu yaptı. Rektör Özdemir, “Toros Üniversitesi olarak Üniversite-Sanayi İşbirliğine oldukça önem veriyoruz. Bölgemizin, ülkemizin kalkınması ancak nitelikli elemanlarla olabilir. Üniversitelerin misyonu nitelikli elemanlar yetiştirmek olmalı ama maalesef Üniversiteler ile Sanayi sektörünün ilişkisine ülkemizde yeteri kadar önem verilmedi. İş dünyasının ihtiyaçlarını göz ardı ederek müfredatlarımız sadece akademik olarak düzenleniyordu. Son yıllarda Teknopark gerçekten Üniversite-Sanayi işbirliğinin şimdiye kadar bulunmuş en iyi aracı oldu. Bir akademisyen olarak bizim buna çok sahiplenmemiz gerekiyor, çünkü başka şekilde şirket kuramıyoruz, orada şirket kurabilirsiniz, sanayici olabilirsiniz. Bunun dışında diğer sektörler ile biz danışma kurulları oluşturarak müfredatları birlikte hazırlayarak 3. nesil üniversite modelini hayata geçiriyoruz. Mersin’de 150’den fazla sektörle bu tür işbirliğimiz var. Özellikle Meslek Yüksek Okulumuzda 2 yıldan beri 16 programda bu şekilde çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar

İmza Töreni, Mersin Teknopark ve Toros Üniversitesi arasında kurulacak olan işbirliğinin esaslarını düzenleyen protokolün Toros Üniversitesi Rektörü Yüksel Özdemir ve Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz tarafından imzalanmasıyla sona erdi.


Haberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

BOLOGNA SÜRECİ

Mezun Bilgi Sistemi

TORMED

"