TOROS’TA YAŞAR KEMAL ANILDI

Toros Üniversitesi Türk Dili dersi kapsamında, usta yazar Yaşar Kemal’i anma etkinliği 45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar

Etkinlikte konuşan Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Nevzat Erol, usta yazar Yaşar Kemal’in hayatını dolu dolu yaşadığını belirterek, “Onun hayattaki en büyük şansı eşi Tilda hanımdır. Eşinin yabancı dili üst seviyede olması Yaşar Kemal’in Dünyada da tanıması için en büyük etken olmuştur. Halkla iç içe olan ve her fırsatta halka konuşan Yaşar Kemal eserlerinde halktan sıkça bahseder” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve sakal

Yaşar Kemal’in sözlerinden de örnekler veren Erol, “O iyi insanIar, o güzeI atIara bindiIer ve çekip gittiIer”,  “İnsan, evrende gövdesi kadar değiI, yüreği kadar yer kapIar” gibi sözlerin Türk Edebiyatı’nda derin anlam içeren sözler olduğunu belirtti.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Erol son olarak usta yazar Yaşar Kemal’in Dünya’yı kültürlü, renkli bir çiçek bahçesine benzettiğini söyleyerek, “Eğer bir çiçeği koparırsan bir kültürü koparmış olursun. Örneğin papatya çiçeğini Romanlar olarak değerlendirsek papatyayı koparırsan kökünü kurutursan Romanları tanıyamazsın” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise ve iç mekan

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Nermin Ergenekon ve Bedriye Korkankorkmaz, Toros Üniversitesi’nin konukseverliği ve Toroslu öğrenciler ile bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, sakal ve iç mekan

Yaşar Kemal yaşasaydı bu günlerde ona çok ihtiyacımız olacaktı diyen Ergenekon, “Yaşar Kemal Edebiyatçı ve Sanatçı kişilerin olduğu Terazi burcuydu ve bu burcun özelliklerini fazlasıyla taşımaktaydı. Yaşar Kemal Çukurova’yı özellikle Toros ismini çok severdi. Kemal’in eserleri Tiyatro oyunları, opera ve sinema filmlerine de uyarlanmıştır” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, içecek

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Haberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

BOLOGNA SÜRECİ

Mezun Bilgi Sistemi

TORMED

"