TOROS ÜNİVERSİTESİ’NDE VERGİ UYGULAMALARI KONFERANSI

Toros Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından “Günümüzün En Çok Tartışılan Konusu Vergi Uygulamaları” konulu konferans düzenlendi.
45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansa, Mersin Serbest Muhasebeci Müşavirler Odası Onursal Başkanı aynı zamanda Toros Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesi Dursun Göktaş konuşmacı olarak katıldı.

Verginin mali açıdan güçlü olandan değil de dar gelirliden alınması durumunda burada vergi adaletinden söz edilemeyeceğini belirterek söze başlayan Göktaş, gelişmiş ülkelerde vergi ödemenin gönüllülük esasına dayandırıldığını belirtti.

Dolaylı vergiler konusuna da değinen Göktaş, “Bu vergi türü çoğunlukla farkında olmadan verilen, bazen pazarlıkla kaçınmaya çalıştığımız vergi türleridir. Türkiye özelinde bunların iki ana kalemi vardır, KDV ve Özel Tüketim Vergileri (ÖTV). Dolaylı vergileri nihai tüketiciler beyanname vererek ödemezler, alış-veriş eylemi sırasında öderler. Dolaylı vergiler bu nedenle, vergi ödeyenin ödeme gücüne karşı kayıtsızdır. Hangi gelir düzeyinde, hangi sosyal konumda olursanız olun, aynı mal veya hizmet üzerindeki vergileri aynı miktar veya oranda ödersiniz. Bu nedenle de dolaylı vergiler gayri adil vergi grubunda sayılır. Bu vergileri daha adil kılmak için yapacağınız oran farklılaştırmaları fazla çözüm getirmez” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından İİSBF Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, konuşmacı Dursun Göktaş’a çiçek ve plaket takdim etti.


Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, takım elbise ve sakal


Haberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

BOLOGNA SÜRECİ

Mezun Bilgi Sistemi

TORMED

"