PROF. DR. KAMURAN ELBEYOĞLU’NDAN “YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖĞRENCİ PSİKOLOJİSİ” KONFERANSI

Toros Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, 45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda, Kalite Güvence Sistemi Çalışmaları çerçevesindeki Eğiticilerin Eğitimi Programı kapsamında, “Yükseköğretimde Öğrenci Psikolojisi” adlı konferans verdi.

Konferansa, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Fügen Özcanarslan ve çok sayıda öğretim üyeleri ve akademisyenler katıldı.

Üniversite öğrencisinin psikolojisini anlamanın önemini anlatan Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, “Üniversite öğrencisini zorlayan ve psikolojik sorunlara yol açan bazı faktörler söz konusudur. Bunlar, arkadaşlarını kendi seçme, zaman ve parasını ayarlama, sosyal ilişkileri idare etme, geleceği ilişkin kararlar verme, değişen çevre ile birlikte değişen değer yargılarına uyma, karşı cinsle ilişkiler kurma, kişisel değerler arama, kendini tanıma ve geliştirme gibi kaygılardır” dedi.

“’BEN  KİMİM?’ SORUSUNA CEVAP VEREBİLMELİLER”

Psikolojik Danışma Servisi’ne başvurun öğrencilerin ‘İçim daralıyor, kararsızım, canım bir şey yapmak istemiyor’ gibi ifadelerle belirtilen sıkıntı, mutsuzluk ve isteksizlik halinde olduklarını dile getirdi.  Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, “Eğiticiler olarak 4 yıllık eğitimin sonunda öğrencilerimizin olumlu yönde gelişimi konusunda bir değişim ve dönüşüm sağlıyoruz. Eğer bizler üniversite gençlerimizi doğru yönetebilirsek öğrencilerimiz başkalarıyla yakın ilişkiler kurmayı öğrenirler. Bu dönem aslında iş ve eş bulma dönemidir. Üniversite dönemi hayatımızda karşı cinsle bu kadar fazla yakın olabildiğimiz ve bu kadar fazla seçim olanağının olduğu tek dönem. Ondan sonra bu kadar mümbit bir ortamın içinde bulunmuyoruz. Üniversite ortamında tanışır gençler. Üniversiteye gelecekteki işimizi belirlemek için geliyoruz. Aslında bu dönemde diyoruz ki, biz sevebildiklerimizin tümüyüz. Yaptığım işi seveceğim, arkadaşlarımı seveceğim. Beraber olduğum kadın veya erkeği seveceğim. Dolayısıyla verebilmek ve verirken de bu yakınlığı hissedebilmek önemli. Ergen olarak üniversiteye gelip yetişkinliğe giden birey kimlik kazanımını oturtmuş olmak zorunda. ‘Ben kimim?’ sorusuna bir cevap vermek verebilmeli ki ondan sonra bu yakınlık gelişebilsin” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu’na çiçek takdiminde bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar, takım elbise ve düğün

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar, takım elbise ve düğün

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturma odası ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ayakkabılar, takım elbise ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve iç mekanHaberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

MEZUN BİLGİ SİSTEMİ

BOLOGNA SÜRECİ

"