GRAFİK TASARIMI BÖLÜMÜ BİLİNMESİ GEREKENLER

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Grafik Tasarımı Bölümü hakkında, Tasarım Bölüm Başkanı Hülya Gündoğdu ile röportaj gerçekleştirdik.
Bölümünüzü kısaca  tanıtır mısınız? Ve bölümünüzün geleceği hakkında bilgi verir misiniz?

Meslek Yüksekokulumuza bağlı tasarım bölümü grafik tasarımı programı 2 yıllık ön lisans programıdır. Programda projeye dayalı öğrenme, uygulamalı ve teorik dersler, beceriye yönelik ders bileşenleri vardır. Görsel algılama ve düşüncelerinin geliştirilmesi, mesleğe ilişkin bilgi, ilke, kavram ve yöntemlerin öğretilmesi hedeflenmektedir. Verdiğimiz çağdaş öğretim anlayışımız sadece ara eleman yetiştirmek değil, estetik değerleri ön planda tutan bireyler yetiştirerek ve geleceğin çağdaş, özgün ve yaratıcı grafik tasarımcılarını yetiştiren bir program olmaktır.

Bölümümüzün geleceği hakkında amacımız sadece grafik tasarımcı yetiştirmek değil, sanatın diğer alanlarına da ilgi gösteren, farklı disiplinlerden yararlanmayı bilen, ulusal ve uluslararası platformlarda temsil kabiliyeti olan ve bütün bu kültürel olguları sentezleyerek özgün düşünceler ve yaratıcı tasarımlar üretebilen yenilikçi ve evrensel ölçüleri yakalayabilen, başta küresel firmalar olmak üzere kamu ve özel sektör kuruluşlarının Grafik Tasarım ve reklam ile ilgili tüm birimlerinde uzman eleman konumunda çalışabilmeleri için profesyonel çalışanlar yetiştirmektir.

Bölümdeki  eğitim-öğretimin müfredatı nasıl planlanıyor?

Gelişen teknoloji ve karmaşıklaşan iş yaşamına güçlü ve kariyer olanakları açısından donanımlı, sanatsal beceri açısından yetkin bireyler yetiştirmek amacı ile hazırladığımız teknolojik gelişmelere paralel müfredatlar hazırlamaktayız. Müfredatları planlarken Reklam sektöründeki çözüm ortaklarımızla ve reklam ajanslarının eğitimden beklentilerine paralel olarak revize edip uygulamaya koymaktayız.

Bölümünüzün diğer  müfredatlardan farklılığı nedir?

Tekniğin ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği ve çok kültürlü bir dünyaya doğru büyük adımların atıldığı günümüzde iyi donanımlara ve değerlere sahip olmadan bu süreçlere uyum sağlamanın güçlüklerinin farkında olan bölümümüz, bu amaçlara uygun müfredatlar oluşturduğundan diğer müfredatlardan farkı güncellenmiş olmasıdır.

Aday öğrencilerimizin bu  bölümü tercih ettiklerinde, sahip olacağı avantajlar nelerdir?

Grafik tasarım programında eğitim almak isteyen “Farklı fikirlerim’’ var, ‘’ tasarladıklarıma güveniyorum” diyen aday öğrencimiz Toros Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü tercih etmesi avantajıyla güncel eğitim programlarının uygulandığı bir eğitim alarak ve mesleki uygulama eğitimiyle, bünyesinde tanıtım birimi bulunan kamu ve özel sektör kuruluşlarında başarılı bir şekilde uzman kadrosunda Grafik Tasarımcı ve Art Direktör olarak çalışabilme avantajıyla mezun olacaktır. Bunun yanı sıra üniversitemizin uzman kadrosu ile eğitim alarak, bu alanda kazandığı bilgi ve becerileri; teknolojiyi kullanabilme, üretim yapabilme ve bunları pazarlayabilme ve sektörün ihtiyaç duyduğu kalitede hizmet üretebilme avantajlarına sahip olacaktır.

Mezunlarımızın istihdamı  ne durumda? Ve bu konudaki talepler nelerdir?

Grafik Tasarım Programında mezun öğrencilerin istihdamı yönünden herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Özellikle firmalarla uzun zamandır süregelen iletişimimiz ve verdiğimiz eğitimin kalitesi sebebiyle öğrencilerimiz hem okul yaşantıları hem de mezuniyet ve sonrası süreçlerinde büyük avantajlar yakalamaktadır. Öğrencilerin eğitim öğretim süreci sürerken mesleki uygulamaya verdiğimiz önem doğrultusunda firmanın öğrenciyi tanıması  ve mezun öğrenci kalitesini baz alarak çalışan talebi sebebiyle istihdam sorunu yaşanmamaktadır. Bütün bu istihdamın yanı sıra öğrencilerimiz mezun olduktan sonra kendi kurdukları işletmelerde ya da serbest tasarımcı olarak da mesleklerini bireysel olarak evde de sürdürebilmektedirler.

Bölümün akademik  kadrosu, laboratuvar, kütüphane gibi olanakları nelerdir?

Bölümümüz alanında başarılı eğitim kadrosu her tür teknik donanıma sahiptir. Bölümümüzde Grafik Atölyesi,, Desen ve Özgün Baskı Atölyesi, vb. görsel araçlarına ve kütüphaneye sahiptir. Öğrencilerimize eğitim dönemleri içerisinde teorik dersler yanında ağırlıklı olarak aldıkları uygulamalı derslerini de özel çizim masalı dersliklerde yapabilme olanakları sunulmaktadır.

Öğrencilere sunulan  akademik ve teknolojik imkanlar nelerdir?

 Alanında başarılı eğitim kadrosu ve yeterli donanıma sahip atölye ve stüdyolarıyla öğrenciye eğitim hayatı boyunca her an yararlanabilecekleri verimli eğitim ortamları sunulmaktadır. Eğitimler; konferans salonu, kütüphane ve teknolojik donanıma sahip sınıflarda verilmekte, donanımsal olarak sürekli takip edilmektedir.

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 17 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan


Haberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

MEZUN BİLGİ SİSTEMİ

BOLOGNA SÜRECİ

"