LOJİSTİK BÖLÜMÜ BİLİNMESİ GEREKENLER

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Lojistik Bölümü hakkında, Lojistik Bölüm Başkanı Ayşe Güngör ile röportaj gerçekleştirdik.
Bölümünüzü  kısaca tanıtır mısınız? Ve bölümünüzün geleceği hakkında bilgi verir misiniz?

Meslek yüksekokuluna bağlı Lojistik Bölümü 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedir. “Lojistik” bazen anlaşıldığı gibi sadece bir taşımacılık faaliyetinden ibaret değildir. Lojistik mal, hizmet, bilgi gibi hususların teslim alınması, depolanması, müşterinin gereksinim duyduğu noktaya kadar taşınması gibi etkinliklerin ekonomik bir plân dâhilinde koordine edilmesidir.

Lojistik mesleğinin son yıllardaki yükselişini üretimin ve sunumun inanılmaz hızlı gerçekleştiği günümüzde, artık rekabetin bu üretimin en hızlı ve en güvenli şekilde dünya çapında dağıtılmasına ve kaymasına borçludur. Yani üreten ve pazarlayan kesimi rakiplerinden öne geçirecek olan unsur; bu üretimin en çabuk şekilde ulaştırılmasında saklı. Böyle olunca da lojistik konusunda kurumsallaşmış firmalara ve bu firmalarda çalışacak yetenekli lojistikçilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak lojistik sektörüne ve bu sektöre bağlı diğer iş kollarına, bilgi ve becerilere hakim, bilgili, donanımlı, özgüveni yüksek operasyon elemanları yetiştirmek üzere eğitim vermekteyiz.

Bölümdeki eğitim-öğretimin müfredatı nasıl  planlanıyor?

Bölümün eğitim öğretim müfredatı alanında uzman tecrübeli kadro yanında Sektördeki paydaşlarımızla, ayrıca bölüm kurulundaki şirket üyelerimiz ve mezun öğrencilerimizle her yıl görüşmeler yapılarak sektörlerin ihtiyaçlarına uygun elemanlar yetiştirilmek üzere eğitim öğretim müfredatlarını planlıyoruz.

Bölümünüzün diğer müfredatlardan farklılığı  nedir?

Toros Üniversitesi MYO olarak müfredatlarımızda iş yeri uygulamasına teorik derslerden daha çok ağırlık vermekteyiz. Yani öğrencilerimize teorik bilgileri pratiğe dönüştürme imkanlarını sunarak eğitim kalitesini artırıyoruz.

Aday öğrencilerimizin bu bölümü tercih  ettiklerinde, sahip olacağı avantajlar nelerdir?

Lojistik bölümünü tercih eden öğrencilerimiz iş yeri uygulamasından dolayı sektörlerle iç içedirler. Bunun sonucunda öğrencilere sektörleri yakından tanıma avantajı sunuyoruz. En önemlisi de iki yıl eğitim süreci sonunda mesleki açıdan deneyim sahibi olma olanaklarını sağlıyoruz.

Mezunlarımızın istihdamı ne durumda? Ve bu  konudaki talepler nelerdir?

Lojistik sektörü ölmeyecek meslekler arasında yer alır. Çünkü lojistik sektöründe üretimden tüketime kadar tüm süreçleri kapsadığı gibi günümüzde tüketimden, geri dönüşümü dahi kapsamaktadır.

Yüksekokul formatındaki lojistik bölümünden mezun olduktan sonra operasyon elemanı unvanıyla işe başlarlar. Meslek yüksekokulların konsepti gereği biraz da meslek çıkışlı nitelikte olacakları için; Depolama, Gümrükleme, Paketleme, Operasyon Bölümlerine, Pazarlama Bölümü, Lojistik Planlama, Stok Yönetimi alanlarında istihdam edilebilirler. Ayrıca; iki senelik lojistik bölümünü okuduktan sonra ÖSYM’nin yaptığı dikey geçiş sınavlarından başarılı olmaları durumunda tercih ettikleri programlara uygun lisans programlarına kayıt hakkı kazanırlar.  Mezunların kamuya yönelmesi halinde bu sektörler Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve benzer devlet kurumlarında istihdam edilebilmektedirler. Özel sektörde ise kara-deniz-hava yoluyla büyük çapta lojistik ve ulaşım üzerine çalışan firmalar, forwarder ve kargo firmalarında istihdam edilebilmektedirler.

Bölümün akademik kadrosu, laboratuvar,  kütüphane gibi olanakları nelerdir?

Bölümümüzde alanında uzman öğretim elemanları teorik ve uygulama eğitimini üst düzeyde gerçekleştirmeden sorumludur.  Ve Bölümümüz uygulamaya ağırlık verdiği için lojistik alanlarında fiilen çalışan tecrübeli uygulamacılardan da yoğunlukla yararlanılmaktadır. Ayrıca kampüsümüzde öğrencilerimizin faydalanacağı kütüphane mevcuttur.

Öğrencilere sunulan akademik ve teknolojik  imkanlar nelerdir?

Teorik dersler dersliklerimizde devam ederken iş yeri uygulamaları firmalarda devam etmektedir. Üniversitemizde Kablosuz internet imkanlarıyla öğrencilere bilgiye kesintisiz erişim sunmaktayız.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, ev ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki ve açık hava


Haberlere Geri Git

ÜNİVERSİTE HABERLERİ

ÜNİVERSİTE DUYURULARI

ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ

HAZIRLIK BİLGİ SİSTEMİ

DIŞ İLİŞKİLER

KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

MEZUN BİLGİ SİSTEMİ

BOLOGNA SÜRECİ

"