‘PROTOKOL BİLGİSİ ve SOSYAL DAVRANIŞLAR’ DERSİ OKUTULUYOR

Görgü Ve Nezaket Kurallarını Da İçeren Ders Öğrenciler Tarafından Çok İlgi Görüyor

Toros Üniversitesinde ‘Protokol Bilgisi ve Sosyal Davranışlar’ dersin öğrencileri hayata hazırlıyor. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Nevzat Erol tarafından verilen, seçmeli derse öğrencilerin ilgisi oldukça fazla. 4 yıl önce Meslek Yüksek Okulunun Adalet Bölümü öğrencilerine verilen ders, daha sonra ‘Hemşirelik ve Sağlık Yöneticiliği’ Bölümleri tarafından programa alınarak öğrencilere okutulmaya başlanıldı.

Dersle ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Öğr. Gör. Nevzat Erol, “Derslere öğrencilerin yoğun ilgisi beni çok memnun ediyor.” Günlük yaşamımızda doğru bildiğimizi sandığımız ama yanlış davranışlar içinde olduğumuz sosyal görgü kurallarını anlatmaya çalışıyoruz”dedi.

Görgü kuralları deyince aklımıza hemen çatal sol elde, bıçak sağ elde olmalıdır klişesi geliyor oysa bu bilgilerin dışında o kadar çok şey var ki mesela; “Günaydın demek, selam vermek, selam almak, yol vermek, yer vermek, kurban kesme adabını bilmek, kırmızı ışıkta geçmemek, sokak hayvanlarına bakıyorum deyip, akşamdan kalma nohut tenceresini sokağa dökmemek” gibi uçsuz bucaksız konuları öğrencilerimize anlatıyoruz.

Telefonla konuşma adabından, resmi törenlerde karşılama ve uğurlama törenlerinin usullerini anlatıyoruz.

Bunların dışında öğrencileri camilerimize, müzelere, kiliselere, nasıl girilir, nasıl davranılır, nasıl kıyafetlerle gitmeliyiz v.b. gibi, nasıl soruları hangi tarzda sormalıyız şeklinde öğrencileri gruplar halinde buralara götürüp, “Gezelim,  görelim, bilgimizi ve görgümüzü arttıralım” uygulamalı ders yapıyoruz.

Yine derslere çeşitli kurumların protokol birimlerindeki bazı görevlileri konuk hoca olarak davet ederek, öğrencilerin ufuklarını açmayı amaçlıyoruz.

Şimdilik MYO’da bir bölüm, SBYO’da 2 bölümde verilen dersin oldukça verimli olduğuna dikkat çeken Öğretim Görevlisi Nevzat Erol, bu dersin dersi alan öğrencilere prestij kazandırdığını, yeni ders yılında diğer bölümlerde de yaygınlaşacağını umut ettiğini söyledi.


Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, bitki ve açık havaHaberlere Geri Git

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Bologna Bilgi Paketi

Mezun Bilgi Sistemi

Kalite Güvence Sistemi

"