12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ TÖRENİ

Toros Üniversitesi’nde, “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” etkinlikleri kapsamında “Hakk’ın Sesi Mehmet Akif” adlı anma töreni düzenlendi.

12 Mart Perşembe günü Toros Üniversitesi Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Köksal Hazır ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan anma töreninde ilk olarak söz alan Dr. Öğretim Üyesi Metin Ocak, İstiklal Marşı’nın kabul edilmeden önce geçtiği Milli Mücadele ile dolu zorlu aşamaları anlattı. Dr. Metin Ocak, “ Milli Mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal Marşı ‘Korkma!’ hitabından sonra ilerleyen dizelerde yeni bir hitapla seslenmektedir: ‘Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın.’ Vatanın korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu topraklar altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı bir gençliğin eliyle olacaktır. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan ve bilimin rehberliğinde kendini geliştiren bir nesil ancak bu yüksek idealin sorumluluğunu taşıyabilir” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un gerçek bir vatanperver ve ufuk insanı olduğunu söyleyen Dr. Ocak, “Bütün bu anlatıları mutlaka daha önce de duydunuz ve belki birçoğunuzun ruhunda derin akisler uyandırdı. Bizler şu anı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayınız ki; hepimizin omuzlarında geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ve fedakarlık ister. Bizden sonra gelecek nesillere güç ve müreffeh bir ülke bırakmak, geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız. Konuşmama son verirken Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz, gazilerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle yad ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından İşletme Bölümü 2. sınıf öğrencisi Bilge Koyuncu, “Ya İstiklal Ya Da İstiklal” adlı şiiri seslendirdi.
Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un milletin hissiyatını en yoğun haliyle yaşadığını ve İstiklal Marşı’nın bu zorlu günlerin mahsulü olduğunu dile getiren Öğr. Gör. Anıl Üzden, “Milletimiz uzun yıllar süren savaşların acısını ve ıstırabını kalbinde yaşamıştır. Analar evlatlarını ve kocalarını, çocuklar babalarını, vatanı müdafaa etmek için göndermiş, askerlerimiz yüreklerinde hasret ve özlemle düşmanla savaşmıştır. Kadınlarımız hastanelerde gazilerimizin yaralarını sarmış, kucağında bebeği ile cepheye mermi taşımıştır. Kurtuluş Savaşı Türk milletinin birlik ve beraberliğinin göstergesidir. Çünkü milletimiz toprağın üstünde yaşamaktansa, toprağın altında yatmayı şeref saymıştır. İstiklal Marşı, Türk milletinin dil, din, bağımsızlık, cesaret, inanç ve kardeşlik nitelikleri ile oluşmuş mayasıdır. Mayasında asalet olanlar, İstiklal Marşımız’dan kopmadıkça bozulmayacaklardır. Sözlerimi bitirirken Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anar, sizleri saygıyla selamlarım” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ekran ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, oturma odası, ekran ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekanHaberlere Geri Git

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi

"