PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ

Hakkında

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde 2010 - 2011 eğitim - öğretim yılından itibaren faaliyet gösteren Psikoloji Bölümü ilk mezunlarını 2015 yılı içerisinde vermiştir.

Eğitim dili %30 İngilizce olan bölümümüzde 1 yıl zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfına devam eden öğrencilerimiz başarılı oldukları takdirde 4 yıl boyunca görecekleri akademik derslerin ardından "Psikoloji Bölümü Lisans Diplomasına” sahip olacaklardır.

Sosyal Bilimler alanında popülaritesi gittikçe artan Psikoloji Bölümünde öğrencilere akademik çalışmalar yapabilme becerilerinin kazandırılmasının yanısıra psikologluk mesleğine hazırlık aşamasında birçok önemli teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Psikoloji mezunlarının hem devlet kurumlarında hem özel sektörde hem de bağımsız olarak çalışma olanakları vardır. KPSS sınav sonuçlarına göre, kamuda;

  • Sağlık sektöründe (hastaneler, toplum sağlığı merkezleri, sağlık ocakları, vb.),
  • Adalet Bakanlığı bünyesinde mahkemeler, tutukevleri ve ıslahevlerinde,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bedensel ve zihinsel engellilere yönelik oluşturulmuş kurumlarda, huzurevlerinde ve sosyal politika bağlamında geliştirilen proje/birimlerde,
  • Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde rehberlik araştırma merkezleri ve gerekli formasyon eğitiminin tamamlanmasının ardından öğretmen olarak,
  • Emniyette ve çeşitli askeri kurumlarda çalışma olanakları mevcuttur. 

Özel sektörde; psikoteknik değerlendirme merkezlerinde, özel psikoterapi ve ruh sağlığı merkezlerinde, kreşlerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, dershanelerde ve özel okullarda, insan kaynakları ve halkla ilişkiler bölümlerinde, reklamcılık, pazarlamacılık ve araştırma merkezlerinde çalışma olanağı vardır.

Bağımsız çalışma olanakları konusunda; son dönemdeki yasal düzenlemeler ile birlikte, gerekli eğitimlerin tamamlanması koşuluyla psikoloji lisans mezunları aile danışmanı olarak çalışabilmektedirler.

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi