AŞÇILIK

KARARLAR

2018-2019 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI DANIŞMA KURULU ÖNERİLERİ


Aşçılık alanında öğrencilerin daha verimli hale getirilenbilmesi için öğrencilerin yaz stajlarına önem vermeleri.
Müfredatların uygun olduğu, ancak ders içeriklerinin biraz daha zenginleştirilmesi, bu bölgedeki yemek kültürünün daha etkin hale getirilmesi için Bölge mutfağı uygulamalarının en az 6 haftaya yayılması, Geleneksel Dünya mutfakları dersinin içeriğinde Türk mutfağına ağırlık verilerek Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Gastronomi merkezi projesinin faaliyetlerine hizmet edilebilir hale getirilmesi ve Mersin il ve ilçelerinde unutulmaya yüz tutmuş ilimize ait geleneksel yemeklerin tespiti ve uygulanması çalışmalarının yapılması.
Aşçılık alanında öğrencileri mesleğe adapte edebilmek pratiklerini geliştirmek amacıyla, deneyimli ve tecrübeli şeflerin Seminer, Panel ve konferans gibi etkinliklerin düzenlenmesi.
Öğrencilerin Catering işletmelerine yönlendirilmesi, bu alanda öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, öğrencilerin dogru alanlara yönlendirilmesi ve Catering işletmeleri başta olmak üzere daha fazla kurum ile anlaşma yapılması.
Form İş merkezi önünde çözüm ortaklarımız ile işbirliği içerisinde aktiviteler yapılması ve bu aktivitelerin Toros Üniversitesinde geleneksel hale getirilmesi.
Aşçılık alanında sorunlar ve çözümleri için Toros Üniversitesinde çalıştay düzenlenmesi.

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi