ANESTEZİ

Hakkında


Anestezi programının amacı, ameliyat esnasında hastanın uyutulması ile ilgili tıbbi yöntemleri hekimin talimatına göre uygulayacak, ameliyat öncesi hasta hazırlığını yapabilecek, ameliyat sırasın da anestezi uzmanına talimatlarına göre destek verecek, ameliyat sonrasında hasta kontrolü ve denetimini üstlenebilecek sağlık personeli yetiştirmektir.

Programımızda öğrencilerimize; vücudun temel işlevleri ile sistemleri oluşturan yapı ve organların fizyolojik özellikleri ile ilgili bilgi veren Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Mikrobiyoloji, sterilizasyon, meslek etiği ve deontoloji ve reanimasyon gibi dersler verilmektedir.

Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Anestezi alanında ön lisans derecesine sahip olurlar. Mezunlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Anestezi Teknikeri” unvanı ile çalışırlar. Anestezi teknikerleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel hastanelerin ameliyathane ve ameliyathaneye bağlı birimlerinde hekimin yönergeleri doğrultusunda çalışırlar. Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) yeterli puanı almayı başaranlar Sağlık Teknikeri unvanı ile atanabilmektedirler. Anestezi programından mezun olanlar tüm özel ve kamu hastanelerinin ameliyathane, ayılma odası, yoğun bakım ünitesi, solunum tedavi ünitesi gibi bölümlerinde çalışma imkanına sahiptirler.

        

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi